12
ноябрь
2018
Бастауыш онкүндігі
Күні:16.10.2018 жыл
Сабақ:22 Мұғалімнің аты: Жүнісова.Р.К
Сынып:2 Ортақ тақырыбы: Менің отбасым және достарым
Бөлім: Менің отбасым және достарым Сабақтың тақырыбы:Мәпелейсің мені анам.
В.Сухомлинский. Аударған Қ.Мұсағалиев Ақ шаш.
Пәні: Әдебиеттік оқу
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары 2.1.3.1 - күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу
2.2.1.2 - шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарды белгілеп оқу
Сабақ мақсаттары Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:мәтінді оқиды,мазмұнын түсінеді,бағалауға қатысады;
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: тақырыпты болжайды
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: өмірден мысал келтіріп,жазушыға еліктеп,көркем сөйлей алады.
Бағалау критерийлері - күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысады
- шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарды белгілеп оқиды
Тілдік мақсат
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:
Хақы-еңбегі
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:ауызша, жазбаша
Талқылауға арналған сұрақтар:
-Ата-ананы қалай құрметтеу керек?
- «Ананың көңілі балада,
Баланың көңілі далада» деген нақыл сөздің мәтінге қатысы бар ма?
Құндылықтарды дамыту Ынтымақтастыққа, еңбекқорлыққа, шапшаңдыққа, әдептілікке, тәрбиелеу
Бастапқы білім: Мәтінді түсініп оқып,мазмұндайды.Негізгі ойды табады.
Жоспар
Жоспарланған уақыт есебі Жоспарланған жаттығу түрлері Дескриптор Бағалау Ресурстар
Басы
3 минут Оқушылар шеңбер бойымен тұрып, өлеңді жатқа айтады.
Ой сергек:
Кім ойлап тапқан?
Ең аяулы сөздерді
Жақсы көріп,жаттадым
Енді білдім оларды
Кімнің ойлап тапқанын
«Ана» деген сөзді де
«Аға» деген сөзді де
«Әке» деген сөзді де
«Көке» деген сөзді де
«Тәте» деген сөзді де
«Ата» деген сөзді де
«Апа» деген сөзді де
Ойлап тапқан-балалар!
2. Топқа бөлу. Ана,әке,бала сөздерін кезекпен айтып 3-топқа бөлінеді.
Үй жұмысын сұрау.
Ортасы
20 минут
Тақырыпты болжау.Гүл шоғы.
Сұрақтарға жауап беру арқылы гүл күлтешелерінен гүлді құрастырады.
-Төрде кім отырады?
-Құрт,майын,тәттісін жинап,сақтайды.
-Асқар тау кім?
-Ең қадірлі, мейірімді жан.
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру:
2.1.3.1.Күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу.Мәтін мазмұнын түсіну.
2.2.1.2.Шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарды белгілеп оқу.Кейіпкерлерді сипаттай алып,өз ойын айтып,сұрақ құрастыра білу.
Оқу мақсатына қарай критерийлерді оқушылармен бірігіп құрастыру.
1-тапсырма. Жаттап ал.
Ақ сүт берген ананың
Балада хақы көп болар
Ана деген мейірлі
Сыйлай гөр ,балам,анаңды
Ата деген қадірлі
Сыйлай гөр,балам,атаңды.
2-тапсырма.Оқылым. Топтарға тапсырмалар беріледі.
1-топқа: Мәнерлеп,түсініп оқиды
2-топқа:Түсінік айтады
3-топқа: сұрақ қояды
4-топқа.Жауап береді.
Бағдаршам арқылы бағалау
3-тапсырма.Мәтіндегі негізгі ой қандай мәселеге құрылғанын белгіле
Әр топтан бір оқушы жауап береді.
Бағдаршам.
Сергіту сәтін өткізу.
4-тапсырма.Постермен жұмыс.
Тақтадағы суреттерге қатысты әр топтар тапсырмаларды орындап, тақтаға іледі.
1-топ:Мақал-мәтелдердің ішінен анаға қатысты мақалды тауып, тақтаға жапсырады
2-топ:Сөздердің ішінен ана мен балаға қатысты сөздерді тауып,тақтаға іледі
3-топ:Сөздердің ішінен балаға қатысты айтылатын сөздерді тауып,тақтаға іледі.
Әр топ келесі топты бағдаршам түстері арқылы бағалап отырады.
5-тапсырма. Автор бұл әңгімені не үшін жазды деп ойлайсыңдар
6-тапсырма.Жұптық жұмыс.Рөлдік ойын
Балалар жұптасып, бірі анасы,екіншісі баласы болып, қуантатын сөздер айтады.
6-тапсырма.Дәптермен жұмыс.
Анасын қуантатын 5 сөз ойлап жазады. Оқып береді
Бірін-бірі басбармақ әдісі арқылы бағалайды
Дескриптор:
1.Мәтін мазмұнын түсінеді
2.Кеәіпкерлерді сипаттай алады
3.Өз ойын айтады
4.Сұрақ құрастырады
Дескриптор:
1.Қуантатын сөздер айтады
2.Екінші жұптың сөзін қайталамайды
Жарайсыңдар!
Бағдаршам түстері арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.
Бағдаршам.
Бағдаршам
Басбармақ
Гүл шоқтары
Оқулық
Оқулық
Суреттер
Ламинат қағаз
Сөздер жазылған парақтар
Соңы
Үйге.Түсініп оқу.56-57 беттер
Кері байланыс. «Бағдаршам»
Мұғалімнің бағалауы.
Қосымша мәліметтер
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы
қалай түрлендіресіз?
Мақтау, мадақтау арқылы деңгейі төмен оқушыларға қолдау көрсетемін.
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Ауызша бағалау.
-Өте жақсы!
-Жақсы!
Топтық,жеке жұмыс кезінде:
Бірін- бірі бағалайды.
«Өте жақсы»-
«Жақсы» -
«Қанағаттанарлық»-.
Әр оқушы бағдаршам түстерін көрсету арқылы бағалайды Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік,Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)
Жаратылыстану, дүниетану
Топтық жұмыс кезінде бірлесе жұмыс істеуге,бірін-бірі тыңдауға тәрбиелеу.
Оқу құралдарын ұқыпты ұстауға үйрету.
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгерісенгіздім және неге? .
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)
1.
2.
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім?
1.
2.
Сабақ:22 Мұғалімнің аты: Жүнісова.Р.К
Сынып:2 Ортақ тақырыбы: Менің отбасым және достарым
Бөлім: Менің отбасым және достарым Сабақтың тақырыбы:Мәпелейсің мені анам.
В.Сухомлинский. Аударған Қ.Мұсағалиев Ақ шаш.
Пәні: Әдебиеттік оқу
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары 2.1.3.1 - күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу
2.2.1.2 - шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарды белгілеп оқу
Сабақ мақсаттары Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:мәтінді оқиды,мазмұнын түсінеді,бағалауға қатысады;
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: тақырыпты болжайды
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: өмірден мысал келтіріп,жазушыға еліктеп,көркем сөйлей алады.
Бағалау критерийлері - күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысады
- шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарды белгілеп оқиды
Тілдік мақсат
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:
Хақы-еңбегі
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:ауызша, жазбаша
Талқылауға арналған сұрақтар:
-Ата-ананы қалай құрметтеу керек?
- «Ананың көңілі балада,
Баланың көңілі далада» деген нақыл сөздің мәтінге қатысы бар ма?
Құндылықтарды дамыту Ынтымақтастыққа, еңбекқорлыққа, шапшаңдыққа, әдептілікке, тәрбиелеу
Бастапқы білім: Мәтінді түсініп оқып,мазмұндайды.Негізгі ойды табады.
Жоспар
Жоспарланған уақыт есебі Жоспарланған жаттығу түрлері Дескриптор Бағалау Ресурстар
Басы
3 минут Оқушылар шеңбер бойымен тұрып, өлеңді жатқа айтады.
Ой сергек:
Кім ойлап тапқан?
Ең аяулы сөздерді
Жақсы көріп,жаттадым
Енді білдім оларды
Кімнің ойлап тапқанын
«Ана» деген сөзді де
«Аға» деген сөзді де
«Әке» деген сөзді де
«Көке» деген сөзді де
«Тәте» деген сөзді де
«Ата» деген сөзді де
«Апа» деген сөзді де
Ойлап тапқан-балалар!
2. Топқа бөлу. Ана,әке,бала сөздерін кезекпен айтып 3-топқа бөлінеді.
Үй жұмысын сұрау.
Ортасы
20 минут
Тақырыпты болжау.Гүл шоғы.
Сұрақтарға жауап беру арқылы гүл күлтешелерінен гүлді құрастырады.
-Төрде кім отырады?
-Құрт,майын,тәттісін жинап,сақтайды.
-Асқар тау кім?
-Ең қадірлі, мейірімді жан.
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру:
2.1.3.1.Күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу.Мәтін мазмұнын түсіну.
2.2.1.2.Шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарды белгілеп оқу.Кейіпкерлерді сипаттай алып,өз ойын айтып,сұрақ құрастыра білу.
Оқу мақсатына қарай критерийлерді оқушылармен бірігіп құрастыру.
1-тапсырма. Жаттап ал.
Ақ сүт берген ананың
Балада хақы көп болар
Ана деген мейірлі
Сыйлай гөр ,балам,анаңды
Ата деген қадірлі
Сыйлай гөр,балам,атаңды.
2-тапсырма.Оқылым. Топтарға тапсырмалар беріледі.
1-топқа: Мәнерлеп,түсініп оқиды
2-топқа:Түсінік айтады
3-топқа: сұрақ қояды
4-топқа.Жауап береді.
Бағдаршам арқылы бағалау
3-тапсырма.Мәтіндегі негізгі ой қандай мәселеге құрылғанын белгіле
Әр топтан бір оқушы жауап береді.
Бағдаршам.
Сергіту сәтін өткізу.
4-тапсырма.Постермен жұмыс.
Тақтадағы суреттерге қатысты әр топтар тапсырмаларды орындап, тақтаға іледі.
1-топ:Мақал-мәтелдердің ішінен анаға қатысты мақалды тауып, тақтаға жапсырады
2-топ:Сөздердің ішінен ана мен балаға қатысты сөздерді тауып,тақтаға іледі
3-топ:Сөздердің ішінен балаға қатысты айтылатын сөздерді тауып,тақтаға іледі.
Әр топ келесі топты бағдаршам түстері арқылы бағалап отырады.
5-тапсырма. Автор бұл әңгімені не үшін жазды деп ойлайсыңдар
6-тапсырма.Жұптық жұмыс.Рөлдік ойын
Балалар жұптасып, бірі анасы,екіншісі баласы болып, қуантатын сөздер айтады.
6-тапсырма.Дәптермен жұмыс.
Анасын қуантатын 5 сөз ойлап жазады. Оқып береді
Бірін-бірі басбармақ әдісі арқылы бағалайды
Дескриптор:
1.Мәтін мазмұнын түсінеді
2.Кеәіпкерлерді сипаттай алады
3.Өз ойын айтады
4.Сұрақ құрастырады
Дескриптор:
1.Қуантатын сөздер айтады
2.Екінші жұптың сөзін қайталамайды
Жарайсыңдар!
Бағдаршам түстері арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.
Бағдаршам.
Бағдаршам
Басбармақ
Гүл шоқтары
Оқулық
Оқулық
Суреттер
Ламинат қағаз
Сөздер жазылған парақтар
Соңы
Үйге.Түсініп оқу.56-57 беттер
Кері байланыс. «Бағдаршам»
Мұғалімнің бағалауы.
Қосымша мәліметтер
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы
қалай түрлендіресіз?
Мақтау, мадақтау арқылы деңгейі төмен оқушыларға қолдау көрсетемін.
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Ауызша бағалау.
-Өте жақсы!
-Жақсы!
Топтық,жеке жұмыс кезінде:
Бірін- бірі бағалайды.
«Өте жақсы»-
«Жақсы» -
«Қанағаттанарлық»-.
Әр оқушы бағдаршам түстерін көрсету арқылы бағалайды Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік,Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)
Жаратылыстану, дүниетану
Топтық жұмыс кезінде бірлесе жұмыс істеуге,бірін-бірі тыңдауға тәрбиелеу.
Оқу құралдарын ұқыпты ұстауға үйрету.
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгерісенгіздім және неге? .
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)
1.
2.
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім?
1.
2.